GRACE MARTIN FUNDRAISING SOCIETY, incorporated in 2011, locates at 8210 36 AVENUE NW. 8210 36 Avenue Nw, built in 1975, was assessed at $2,721,500. 8210 36 Avenue Northwest locates in the neighbourhood of Richfield, within the Karhiio Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 8210 36 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6K 0C7 |
|---|---|
| Street Number | 8210 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 36 AVENUE NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 203 To 21359 (Totally 520) |
| Neighbourhood | Richfield |
| Ward | Karhiio |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6K 0C7 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Alberta Corporations
GRACE MARTIN FUNDRAISING SOCIETY was incorporated in 2011 with Corporate Registry, Service Alberta. The corporation number is 5016129834.The registered office location is at 8210 36 Avenue Nw, Edmonton, AB T6K 0C7.
Corporation Information
| Corporation Number | 5016129834 |
|---|---|
| Corporation Name | GRACE MARTIN FUNDRAISING SOCIETY |
| Corporation Type | Alberta Society |
| Address | 8210 36 Avenue Nw Edmonton AB T6K 0C7 |
| Corporation Action | Incorporated |
| Action Date | 2011-06-15 |
| Record Date | 2011-07-15 |
Property Assessments
8210 36 Avenue Nw is a property in the neighborhood of Richfield in Karhiio assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #9238205. The property was built in 1975. The total assessed value is $2,721,500. The legal description includes Plan: 6453RS Block: 15 Lot: 1R.
Property Information
| Account Number | 9238205 |
|---|---|
| Address | 8210 36 Avenue Nw |
| Suite | - |
| House | 8210 |
| Street Name | 36 AVENUE NW |
| Neighbourhood | RICHFIELD (6600) |
| Ward | Karhiio |
| Assessed Value | $2,721,500 |
| Year Built | 1975 |
| Lot Size | 34546.373 |
| Gross Area | 3713.985 |
| Garage | N |
| Property Class | COMMERCIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 6453RS Block: 15 Lot: 1R |
| Zoning | PS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $5,887,000 | 0.00% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2013 | $6,704,500 | 13.89% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2014 | $6,800,500 | 1.43% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2015 | $6,800,000 | -0.01% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2016 | $5,611,500 | -17.48% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2017 | $5,484,000 | -2.27% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2018 | $5,320,500 | -2.98% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2019 | $5,203,500 | -2.20% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2020 | $5,147,000 | -1.09% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2021 | $5,091,000 | -1.09% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2022 | $5,125,000 | 0.67% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2023 | $5,512,000 | 7.55% | 34549.0990 | COMMERCIAL - 100% |
| 2024 | $5,664,500 | 2.77% | 34549 | COMMERCIAL - 100% |
Other Records
Assessed Value: $10,000 Account#: 9238809 Lot Size: 1835.37 Neighbourhood: RICHFIELD Ward: Karhiio Zoning: PS Legal Description: Plan: 6453RS Block: 15 Lot: 16U |