Bright Minds Whyte Ave Daycare at 8009 102 Street Nw is one of child day-care services (child care agency). SPECIALTY INSTALLATION LTD is a general business licenced in the City of Edmonton. The licence was issued on April 18, 2018 with licence number #7364603-002 and expiration date on June 6, 2019. The registered business location is at 8009 102 Street Nw, in the neighborhood of Ritchie, in the ward of Ward 11. The status of the licence is issued. A building permit was issued in 2024 for 8009 - 102 Street Nw, and the permit type is Commercial Final - Day Cares, Nursing Homes (650) - (03) Exterior Alterations. A development permit was issued in 2019 for 8009 - 102 Street Nw, and the permit type is Major Development Permit - Permitted Development. 8009 102 Street Nw, built in 1994, was assessed at $1,092,000. 8009 102 Street Northwest locates in the neighbourhood of Ritchie, within the papastew Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 8009 102 STREET NORTHWEST, Edmonton, AB |
|---|---|
| Street Number | 8009 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 102 STREET NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 1311 To 17319 (Totally 685) |
| Neighbourhood | Ritchie |
| Ward | papastew |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | - |
| Administrative Area | Halton Regional Municipality Alberta |
| Unit List | - |
Business Census
BRIGHT MINDS WHYTE AVE DAYCARE is a business in the sector of Health care and social assistance in the City of Edmonton. The business is located at 8009 102 Street Nw, T6E 4A2, in the neighborhood of RITCHIE, in the ward of papastew. The business is in the industry of Child day-care services. The NAICS (North American Industry Classification System) code is 624410: Child day-care services. The business description is child care agency.
Business Information
| Business Name | BRIGHT MINDS WHYTE AVE DAYCARE |
|---|---|
| Address | 8009 102 Street Nw T6E 4A2 |
| Website | Brightmindswhyteave.com |
| Establishment Year | - |
| Export | No |
| Hybrid Work | No |
| Service Or Goods | Services |
| Business Description | child care agency |
| Sectors | 62: Health care and social assistance |
| Subsectors | 624: Social assistance |
| Industry Group | 6244: Child day-care services |
| Industries | 62441: Child day-care services |
| NAICS | 624410: Child day-care services |
| Neighbourhood | RITCHIE (6610) |
| Ward | papastew |
| Business Improvement Area | Old Strathcona |
| Planning District | Scona |
| Survey Year | 2024 |
| Last Edited Date | 2024-11-13 |
Property Assessment Information
| Account Number | 4240727 |
|---|---|
| Address | 8009 102 Street Nw Edmonton |
| Ward | papastew |
| Neighbourhood | RITCHIE |
| Assessed Value | $1,092,000 |
| Year Built | 1994 |
Business Licences
SPECIALTY INSTALLATION LTD is a general business licenced in the City of Edmonton. The licence was issued on April 18, 2018 with licence number #7364603-002 and expiration date on June 6, 2019. The registered business location is at 8009 102 Street Nw, in the neighborhood of Ritchie, in the ward of Ward 11. The status of the licence is issued.
Business Information
| Licence Number | 7364603-002 |
|---|---|
| Trade Name | SPECIALTY INSTALLATION LTD |
| Legal Name | - |
| Address | 8009 102 Street Nw |
| Category | General Business |
| Status | ISSUED |
| Issue Date | 2018-04-18 |
| Expiry Date | 2019-06-06 |
| Business Improvement Area | Old Strathcona |
| Ward | Ward 11 |
| Neighbourhood | Ritchie (6610) |
Licence History
Trade Name: SPECIALTY INSTALLATION LTD Category: General Business Neighbourhood: Ritchie Issue: 2018-04-18 Expiry: 2019-06-06 |
Trade Name: SPECIALTY INSTALLATION LTD Category: General Business Issue: 2017-06-06 Expiry: 2018-05-11 |
Property Assessment Information
| Account Number | 4240727 |
|---|---|
| Address | 8009 102 Street Nw Edmonton |
| Ward | papastew |
| Neighbourhood | RITCHIE |
| Assessed Value | $1,092,000 |
| Year Built | 1994 |
Building Permits
Building Permit #1-528362812 (Commercial Final) was issued on October 29, 2024 at 8009 - 102 Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Day Cares, Nursing Homes (650). The work type is (03) Exterior Alterations. The construction value was about $10,000. The job proposed was: To replace 2 fixed widows with openable windows for an existing childcare facility & to add Overnight Child Care (as per STANDATA 23-BCI-002/23-FCI-009, Interpretation Option #3)..
Permit Information
| Permit Date | 2024-10-29 |
|---|---|
| Permit Address | 8009 - 102 STREET NW |
| Neighbourhood | RITCHIE |
| Permit Type | Commercial Final |
| Building Type | Day Cares, Nursing Homes (650) |
| Work Type | (03) Exterior Alterations |
| Construction Value | $10,000 |
| Units Added | - |
| Floor Area | 741 |
| Legal Description | Plan 9422905 Blk 51 Lot 23A |
| Zoning | MU |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2019-05-24 Permit Type: Commercial Final Building Type: Day Cares, Nursing Homes (650) Work Type: (03) Interior Alterations Construction Value: $160,684 Floor Area: 9817 Job Description: To change the portion of Use from a Limited Contractor Service to a Child Care Service, and to construct exterior and interior alterations (install fire alarm system, construct two exterior staircases to the rooftop and a door, and develop a rooftop outdoor play space) (94 Children) (Smartway Daycare). (Work Started Without Permits.) |
Development Permits
Development Permit #11-58031509574626 (Major Development Permit) was issued on May 24, 2019 at 8009 - 102 Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Permitted Development. The permit status is Approved. The job proposed was: To construct exterior alterations to an existing Commercial building (adding a new exterior panels on east and north elevation, and amend the rooftop outdoor playspace area for an existing Child Care Service)(Smartway Daycare)..
Permit Information
| Permit Address | 8009 - 102 STREET NW |
|---|---|
| Permit Date | 2019-05-24 |
| Permit Type | Major Development Permit |
| Permit Class | Permitted Development |
| Status | Approved |
| Job Description | To construct exterior alterations to an existing Commercial building (adding a new exterior panels on east and north elevation, and amend the rooftop outdoor playspace area for an existing Child Care Service)(Smartway Daycare). |
| Neighbourhood | RITCHIE |
| Ward | papastew Ward |
| Neighbourhood Classification | Redeveloping |
| Legal Description | Plan 9422905 Blk 51 Lot 23A |
| Zoning | MU |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2018-10-10 Permit Type: Major Development Permit Permit Class: Discretionary Development Status: Approved Job Description: To change the portion of Use from a Limited Contractor Service to a Child Care Service, and to construct exterior and interior alterations (construct two exterior staircases to the rooftop and a door, and develop a rooftop outdoor play space) (94 Children) (Smartway Daycare). Neighbourhood: RITCHIE Ward: papastew Ward |
Permit Type: Sign Permit Status: Other Job Description: To install a Fascia On-premises Sign (THE OLIVE NOOK) Neighbourhood: RITCHIE Ward: papastew Ward |
Permit Type: Major Development Permit Status: In Progress Neighbourhood: RITCHIE Ward: papastew Ward |
Property Assessments
8009 102 Street Nw is a property in the neighborhood of Ritchie in papastew assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #4240727. The property was built in 1994. The total assessed value is $1,092,000. The legal description includes Plan: 9422905 Block: 51 Lot: 23A.
Property Information
| Account Number | 4240727 |
|---|---|
| Address | 8009 102 Street Nw |
| Suite | - |
| House | 8009 |
| Street Name | 102 STREET NW |
| Neighbourhood | RITCHIE (6610) |
| Ward | papastew |
| Assessed Value | $1,092,000 |
| Year Built | 1994 |
| Lot Size | 795.823 |
| Gross Area | 486.91 |
| Garage | N |
| Property Class | COMMERCIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 9422905 Block: 51 Lot: 23A |
| Zoning | MU |
Bussiness Information
| Licence Number | 7364603-002 |
|---|---|
| Trade Name | SPECIALTY INSTALLATION LTD |
| Legal Name | - |
| Address | 8009 102 Street Nw Edmonton |
| Category | General Business |
| Issue Date | 2018-04-18 |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $863,000 | 0.00% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2013 | $921,000 | 6.72% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2014 | $844,500 | -8.31% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2015 | $740,500 | -12.31% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2016 | $939,000 | 26.81% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2017 | $880,500 | -6.23% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2018 | $1,053,000 | 19.59% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2019 | $1,299,000 | 23.36% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2020 | $1,362,000 | 4.85% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2021 | $1,345,000 | -1.25% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2022 | $1,209,500 | -10.07% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2023 | $1,206,500 | -0.25% | 795.8230 | COMMERCIAL - 100% |
| 2024 | $1,285,000 | 6.51% | 796 | COMMERCIAL - 100% |