CERALINE INC., incorporated in 2021, locates at 6818 105A ST NW. A building permit was issued in 2019 for 6818 - 105a Street Nw, and the permit type is Home Improvement - Semi-Detached House (210). A development permit was issued in 2019 for 6818 - 105a Street Nw, and the permit type is Accessory Building Combo Permit - Class A. 6818 105a Street Nw, built in 2018, was assessed at $616,000. 6818 105a Street Northwest locates in the neighbourhood of Allendale, within the papastew Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 6818 105A STREET NORTHWEST, Edmonton, AB |
|---|---|
| Street Number | 6818 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 105A STREET NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 2605 To 18124 (Totally 241) |
| Neighbourhood | Allendale |
| Ward | papastew |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | - |
| Administrative Area | Halton Regional Municipality Alberta |
| Unit List | SUITE BSMT |
Alberta Corporations
CERALINE INC. was incorporated in 2021 with Corporate Registry, Service Alberta. The corporation number is 2023678614.The registered office location is at 6818 105a St Nw, Edmonton, AB T6H 2R2.
Corporation Information
| Corporation Number | 2023678614 |
|---|---|
| Corporation Name | CERALINE INC. |
| Corporation Type | Named Alberta Corporation |
| Address | 6818 105a St Nw Edmonton AB T6H 2R2 |
| Corporation Action | Incorporated |
| Action Date | 2021-08-12 |
| Record Date | 2021-09-15 |
Building Permits
Building Permit #0-344310353 (Home Improvement) was issued on December 5, 2019 at 6818 - 105a Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Semi-Detached House (210). The construction value was about $20,000. The job proposed was: To develop a Secondary Suite in the Basement of a Semi-Detached House (New Suite)..
Permit Information
| Permit Date | 2019-12-05 |
|---|---|
| Permit Address | 6818 - 105A STREET NW |
| Neighbourhood | ALLENDALE |
| Permit Type | Home Improvement |
| Building Type | Semi-Detached House (210) |
| Work Type | - |
| Construction Value | $20,000 |
| Units Added | - |
| Floor Area | - |
| Legal Description | Plan 1922922 Blk 11 Lot 11B |
| Zoning | RF3 |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2019-03-27 Permit Type: Accessory Building Combination Building Type: Detached Garage (010) Work Type: (01) New Construction Value: $9,154 Job Description: To construct an Accessory Building (detached mutual Garage, 11.58m x 6.40m). |
Permit: 2018-08-13 Permit Type: Single, Semi-detached & Rowhousing Building Type: Semi-Detached House (210) Work Type: (01) Building - New Construction Value: $366,390 Floor Area: 3186 Units Added: 2 Job Description: To construct a Semi-Detached House with fireplaces, front landings, and uncovered decks. |
Development Permits
Development Permit #3-2461700731379 (Accessory Building Combo Permit) was issued on March 27, 2019 at 6818 - 105a Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Class A. The permit status is Approved. The job proposed was: To construct an Accessory Building (detached mutual Garage, 11.58m x 6.40m)..
Permit Information
| Permit Address | 6818 - 105A STREET NW |
|---|---|
| Permit Date | 2019-03-27 |
| Permit Type | Accessory Building Combo Permit |
| Permit Class | Class A |
| Status | Approved |
| Job Description | To construct an Accessory Building (detached mutual Garage, 11.58m x 6.40m). |
| Neighbourhood | ALLENDALE |
| Ward | papastew Ward |
| Neighbourhood Classification | Redeveloping |
| Legal Description | Plan 1922922 Blk 11 Lot 11A |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 4 |
Other Records
Permit: 2018-08-03 Permit Type: Minor Development Permit Permit Class: Discretionary Development Status: Approved Job Description: To construct a Semi-Detached House with fireplaces, front landings, and uncovered decks, and to demolish a Single Detached House. Neighbourhood: ALLENDALE Ward: Ward 10 |
Property Assessments
6818 105a Street Nw is a property in the neighborhood of Allendale in papastew assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #10945762. The property was built in 2018. The total assessed value is $616,000. The legal description includes Plan: 1922922 Block: 11 Lot: 11B.
Property Information
| Account Number | 10945762 |
|---|---|
| Address | 6818 105a Street Nw |
| Suite | - |
| House | 6818 |
| Street Name | 105A STREET NW |
| Neighbourhood | ALLENDALE (5010) |
| Ward | papastew |
| Assessed Value | $616,000 |
| Year Built | 2018 |
| Lot Size | 311.191 |
| Gross Area | 149.5 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 1922922 Block: 11 Lot: 11B |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2020 | $543,500 | 0.00% | 311.1910 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $527,500 | -2.94% | 311.1910 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $552,500 | 4.74% | 311.1910 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $568,500 | 2.90% | 311.1910 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $559,000 | -1.67% | 311 | RESIDENTIAL - 100% |