2127370 ALBERTA LTD., incorporated in 2018, locates at 4045 ALEXANDER WAY SW. A building permit was issued in 2025 for 4045 - Alexander Way Sw, and the permit type is Home Improvement - Single Detached House (110). 4045 Alexander Way Sw, built in 2012, was assessed at $595,000. 4045 Alexander Way Southwest locates in the neighbourhood of Allard, within the Ipiihkoohkanipiaohtsi Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 4045 Alexander Way Southwest, Edmonton, AB T6W 2C6 |
|---|---|
| Street Number | 4045 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | ALEXANDER WAY SOUTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | SOUTHWEST |
| Street Number Range | From 4003 To 4161 (Totally 121) |
| Neighbourhood | Allard |
| Ward | Ipiihkoohkanipiaohtsi |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6W 2C6 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Alberta Corporations
2127370 ALBERTA LTD. was incorporated in 2018 with Corporate Registry, Service Alberta. The corporation number is 2021273707.The registered office location is at 4045 Alexander Way Sw, Edmonton, AB T6W 2C6.
Corporation Information
| Corporation Number | 2021273707 |
|---|---|
| Corporation Name | 2127370 ALBERTA LTD. |
| Corporation Type | Numbered Alberta Corporation |
| Address | 4045 Alexander Way Sw Edmonton AB T6W 2C6 |
| Corporation Action | Incorporated |
| Action Date | 2018-06-25 |
| Record Date | 2018-07-31 |
Building Permits
Building Permit #1-620038555 (Home Improvement) was issued on September 12, 2025 at 4045 - Alexander Way Sw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The construction value was about $30,000. The job proposed was: To add a Dwelling to a Residential Use building (Secondary Suite in the Basement of a Single Detached House) and to construct exterior alterations (New Entrance to the Basement). 2 Bedrooms, 1 bathroom, living room, kitchen, laundry and mechanical rooms..
Permit Information
| Permit Date | 2025-09-12 |
|---|---|
| Permit Address | 4045 - ALEXANDER WAY SW |
| Neighbourhood | ALLARD |
| Permit Type | Home Improvement |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | - |
| Construction Value | $30,000 |
| Units Added | - |
| Floor Area | - |
| Legal Description | Plan 1124699 Blk 2 Lot 56 |
| Zoning | RSF |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2012-06-21 Permit Type: House Combination Building Type: Single Detached House (110) Work Type: (01) New Construction Value: $443,840 Floor Area: 2336 Units Added: 1 Job Description: To construct a single detached house with attached garage, front veranda, and fireplace. |
Property Assessments
4045 Alexander Way Sw is a property in the neighborhood of Allard in Ipiihkoohkanipiaohtsi assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #10243452. The property was built in 2012. The total assessed value is $595,000. The legal description includes Plan: 1124699 Block: 2 Lot: 56.
Property Information
| Account Number | 10243452 |
|---|---|
| Address | 4045 Alexander Way Sw |
| Suite | - |
| House | 4045 |
| Street Name | ALEXANDER WAY SW |
| Neighbourhood | ALLARD (5458) |
| Ward | Ipiihkoohkanipiaohtsi |
| Assessed Value | $595,000 |
| Year Built | 2012 |
| Lot Size | 372.14 |
| Gross Area | 220.9 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 1124699 Block: 2 Lot: 56 |
| Zoning | RSF |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $126,500 | 0.00% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $453,500 | 258.50% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $457,000 | 0.77% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $488,500 | 6.89% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $491,000 | 0.51% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $493,500 | 0.51% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $499,500 | 1.22% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $503,500 | 0.80% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $494,000 | -1.89% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $486,000 | -1.62% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $504,000 | 3.70% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $537,000 | 6.55% | 372.1400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $565,000 | 5.21% | 372 | RESIDENTIAL - 100% |