A building permit was issued in 2025 for 3024 - 43a Avenue Nw, and the permit type is Home Improvement - Single Detached House (110). 3024 43a Avenue Nw, built in 1985, was assessed at $420,000. 3024 43a Avenue Northwest locates in the neighbourhood of Larkspur, within the Sspomitapi Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 3024 43A Avenue Northwest, Edmonton, AB T6T 1C9 |
|---|---|
| Street Number | 3024 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 43A AVENUE NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 722 To 14729 (Totally 146) |
| Neighbourhood | Larkspur |
| Ward | Sspomitapi |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6T 1C9 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Building Permits
Building Permit #1-628870940 (Home Improvement) was issued on September 12, 2025 at 3024 - 43a Avenue Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The job proposed was: To install a Renewable Energy Device On a House (17 Solar PhotoVoltaic (PV) Panel(s) on the Roof)..
Permit Information
| Permit Date | 2025-09-12 |
|---|---|
| Permit Address | 3024 - 43A AVENUE NW |
| Neighbourhood | LARKSPUR |
| Permit Type | Home Improvement |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | - |
| Construction Value | - |
| Units Added | - |
| Floor Area | - |
| Legal Description | Plan 8420953 Blk 5 Lot 16 |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2025-07-04 Permit Type: Home Improvement Building Type: Single Detached House (110) Job Description: To install a Renewable Energy Device On a House (17 Solar PhotoVoltaic (PV) Panel(s) on the Roof). |
Property Assessments
3024 43a Avenue Nw is a property in the neighborhood of Larkspur in Sspomitapi assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #3012432. The property was built in 1985. The total assessed value is $420,000. The legal description includes Plan: 8420953 Block: 5 Lot: 16.
Property Information
| Account Number | 3012432 |
|---|---|
| Address | 3024 43a Avenue Nw |
| Suite | - |
| House | 3024 |
| Street Name | 43A AVENUE NW |
| Neighbourhood | LARKSPUR (6390) |
| Ward | Sspomitapi |
| Assessed Value | $420,000 |
| Year Built | 1985 |
| Lot Size | 540.94 |
| Gross Area | 107.74 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 8420953 Block: 5 Lot: 16 |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $343,500 | 0.00% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $344,500 | 0.29% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $351,500 | 2.03% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $385,000 | 9.53% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $385,500 | 0.13% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $376,000 | -2.46% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $370,500 | -1.46% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $365,500 | -1.35% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $349,000 | -4.51% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $340,000 | -2.58% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $359,000 | 5.59% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $387,000 | 7.80% | 540.9400 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $381,000 | -1.55% | 541 | RESIDENTIAL - 100% |