A building permit was issued in 2025 for 2230 - 194a Street Nw, and the permit type is Single, Semi-detached & Rowhousing - Single Detached House (110) - (01) Building - New. A development permit was issued in 2025 for 2230 - 194a Street Nw, and the permit type is Minor Development Permit - Permitted Development. 2230 194a Street Nw was assessed at $116,500. 2230 194a Street Northwest locates in the neighbourhood of River's Edge, within the sipiwiyiniwak Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 2230 194A STREET NORTHWEST, Edmonton, AB |
|---|---|
| Street Number | 2230 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 194A STREET NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 2141 To 2270 (Totally 31) |
| Neighbourhood | River's Edge |
| Ward | sipiwiyiniwak |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | - |
| Administrative Area | Halton Regional Municipality Alberta |
| Unit List | - |
Building Permits
Building Permit #2-628845656 (Single, Semi-detached & Rowhousing) was issued on September 23, 2025 at 2230 - 194a Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The work type is (01) Building - New. The construction value was about $232,750. The job proposed was: To construct a Residential Use building in the form of a Single Detached House with a front attached Garage and unenclosed front porch, side entrance 2230 - 194A STREET NW.
Permit Information
| Permit Date | 2025-09-23 |
|---|---|
| Permit Address | 2230 - 194A STREET NW |
| Neighbourhood | RIVER'S EDGE |
| Permit Type | Single, Semi-detached & Rowhousing |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | (01) Building - New |
| Construction Value | $232,750 |
| Units Added | 1 |
| Floor Area | 1862 |
| Legal Description | Plan 2422119 Blk 4 Lot 88 |
| Zoning | RSF |
| Land Parcel Count | 1 |
Development Permits
Development Permit #1-48121938902081 (Minor Development Permit) was issued on September 10, 2025 at 2230 - 194a Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Permitted Development. The permit status is Approved. The job proposed was: ** To construct a Residential Use building in the form of a Single Detached House with a front attached Garage and unenclosed front porch..
Permit Information
| Permit Address | 2230 - 194A STREET NW |
|---|---|
| Permit Date | 2025-09-10 |
| Permit Type | Minor Development Permit |
| Permit Class | Permitted Development |
| Status | Approved |
| Job Description | ** To construct a Residential Use building in the form of a Single Detached House with a front attached Garage and unenclosed front porch. |
| Neighbourhood | RIVER'S EDGE |
| Ward | sipiwiyiniwak Ward |
| Neighbourhood Classification | Developing |
| Legal Description | Plan 2422119 Blk 4 Lot 88 |
| Zoning | RSF |
| Land Parcel Count | 2 |
Property Assessments
2230 194a Street Nw is a property in the neighborhood of River's Edge in sipiwiyiniwak assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #11291743. The property was built in . The total assessed value is $116,500. The legal description includes Plan: 2422119 Block: 4 Lot: 88.
Property Information
| Account Number | 11291743 |
|---|---|
| Address | 2230 194a Street Nw |
| Suite | - |
| House | 2230 |
| Street Name | 194A STREET NW |
| Neighbourhood | RIVER'S EDGE (4469) |
| Ward | sipiwiyiniwak |
| Assessed Value | $116,500 |
| Year Built | - |
| Lot Size | 278.898 |
| Gross Area | - |
| Garage | N |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 2422119 Block: 4 Lot: 88 |
| Zoning | RSF |