1497660 ALBERTA LTD., incorporated in 2009, locates at 1928 LAKEWOOD ROAD SOUTH NW. A building permit was issued in 2017 for 1928 - Lakewood Road South Nw, and the permit type is Other Miscellaneous Building - Single Detached House (110) - (07) Add Suites to Single Dwelling. A development permit was issued in 2017 for Bsmt, 1928 - Lakewood Road South Nw, and the permit type is Minor Development Permit - Permitted Development. 1928 Lakewood Road South Nw, built in 1979, was assessed at $454,500. 1928 Lakewood Road South Northwest locates in the neighbourhood of Meyonohk, within the Karhiio Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 1928 Lakewood Road South Northwest, Edmonton, AB T6K 3W8 |
|---|---|
| Street Number | 1928 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | LAKEWOOD ROAD SOUTH NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 1645 To 1955 (Totally 207) |
| Neighbourhood | Meyonohk |
| Ward | Karhiio |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6K 3W8 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | SUITE BSMT |
Alberta Corporations
1497660 ALBERTA LTD. was incorporated in 2009 with Corporate Registry, Service Alberta. The corporation number is 2014976605.The registered office location is at 1928 Lakewood Road South Nw, Edmonton, AB T6K 3W8.
Corporation Information
| Corporation Number | 2014976605 |
|---|---|
| Corporation Name | 1497660 ALBERTA LTD. |
| Corporation Type | Numbered Alberta Corporation |
| Address | 1928 Lakewood Road South Nw Edmonton AB T6K 3W8 |
| Corporation Action | Incorporated |
| Action Date | 2009-10-26 |
| Record Date | 2009-11-30 |
Building Permits
Building Permit #1-259983522 (Other Miscellaneous Building) was issued on September 11, 2017 at 1928 - Lakewood Road South Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The work type is (07) Add Suites to Single Dwelling. The construction value was about $50,000. The job proposed was: To develop a Secondary Suite in the basement of a Single Detached House. 2 Bedroom. 1 Bathroom.
Permit Information
| Permit Date | 2017-09-11 |
|---|---|
| Permit Address | 1928 - LAKEWOOD ROAD SOUTH NW |
| Neighbourhood | MEYONOHK |
| Permit Type | Other Miscellaneous Building |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | (07) Add Suites to Single Dwelling |
| Construction Value | $50,000 |
| Units Added | 1 |
| Floor Area | - |
| Legal Description | Plan 7723072 Blk 30 Lot 47 |
| Zoning | RF1 |
| Land Parcel Count | 1 |
Development Permits
Development Permit #0-31311777029939 (Minor Development Permit) was issued on August 24, 2017 at Bsmt, 1928 - Lakewood Road South Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Permitted Development. The permit status is Approved. The job proposed was: To develop a Secondary Suite in the basement of a Single Detached House..
Permit Information
| Permit Address | BSMT, 1928 - LAKEWOOD ROAD SOUTH NW |
|---|---|
| Permit Date | 2017-08-24 |
| Permit Type | Minor Development Permit |
| Permit Class | Permitted Development |
| Status | Approved |
| Job Description | To develop a Secondary Suite in the basement of a Single Detached House. |
| Neighbourhood | MEYONOHK |
| Ward | Karhiio Ward |
| Neighbourhood Classification | Redeveloping |
| Legal Description | Plan 7723072 Blk 30 Lot 47 |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 1 |
Property Assessments
1928 Lakewood Road South Nw is a property in the neighborhood of Meyonohk in Karhiio assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #9335787. The property was built in 1979. The total assessed value is $454,500. The legal description includes Plan: 7723072 Block: 30 Lot: 47.
Property Information
| Account Number | 9335787 |
|---|---|
| Address | 1928 Lakewood Road South Nw |
| Suite | - |
| House | 1928 |
| Street Name | LAKEWOOD ROAD SOUTH NW |
| Neighbourhood | MEYONOHK (6470) |
| Ward | Karhiio |
| Assessed Value | $454,500 |
| Year Built | 1979 |
| Lot Size | 524.801 |
| Gross Area | 114.29 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 7723072 Block: 30 Lot: 47 |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $313,000 | 0.00% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $318,500 | 1.76% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $324,000 | 1.73% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $343,500 | 6.02% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $348,500 | 1.46% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $339,500 | -2.58% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $337,000 | -0.74% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $353,000 | 4.75% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $355,500 | 0.71% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $333,500 | -6.19% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $356,000 | 6.75% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $388,500 | 9.13% | 524.8010 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $391,000 | 0.64% | 525 | RESIDENTIAL - 100% |