A building permit was issued in 2020 for 15765 - 106a Avenue Nw, and the permit type is Single, Semi-detached & Rowhousing - Single Detached House (110) - (01) Building - New. A development permit was issued in 2020 for 15765 - 106a Avenue Nw, and the permit type is Minor Development Permit - Permitted Development. 15765 106a Avenue Nw, built in 2020, was assessed at $495,500. 15765 106a Avenue Northwest locates in the neighbourhood of Britannia Youngstown, within the Nakota Isga Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 15765 106A Avenue Northwest, Edmonton, AB T5P 0X2 |
|---|---|
| Street Number | 15765 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 106A AVENUE NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 4603 To 18830 (Totally 453) |
| Neighbourhood | Britannia Youngstown |
| Ward | Nakota Isga |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T5P 0X2 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Building Permits
Building Permit #2-356134782 (Single, Semi-detached & Rowhousing) was issued on June 3, 2020 at 15765 - 106a Avenue Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The work type is (01) Building - New. The construction value was about $187,320. The job proposed was: To construct a Single Detached House with Unenclosed Front Porch, rear uncovered deck (2.90m x 3.66m) and side door..
Permit Information
| Permit Date | 2020-06-03 |
|---|---|
| Permit Address | 15765 - 106A AVENUE NW |
| Neighbourhood | BRITANNIA YOUNGSTOWN |
| Permit Type | Single, Semi-detached & Rowhousing |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | (01) Building - New |
| Construction Value | $187,320 |
| Units Added | 1 |
| Floor Area | 1561 |
| Legal Description | Plan 1820249 Blk 4 Lot 3B |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2020-04-15 Permit Type: Other Miscellaneous Building Building Type: Single Detached House (110) Work Type: (99) Demolition Construction Value: $1,000 Units Added: -1 Job Description: To demolish a Single Detached House. |
Permit: 2020-04-15 Permit Type: Other Miscellaneous Building Building Type: Detached Garage (010) Work Type: (99) Demolition Construction Value: $1,000 Job Description: To demolish an Accessory building (detached Garage). |
Development Permits
Development Permit #1-7061983121202 (Minor Development Permit) was issued on May 13, 2020 at 15765 - 106a Avenue Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Permitted Development. The permit status is Approved. The job proposed was: To construct a Single Detached House with Unenclosed Front Porch and rear uncovered deck (2.90m x 3.66m)..
Permit Information
| Permit Address | 15765 - 106A AVENUE NW |
|---|---|
| Permit Date | 2020-05-13 |
| Permit Type | Minor Development Permit |
| Permit Class | Permitted Development |
| Status | Approved |
| Job Description | To construct a Single Detached House with Unenclosed Front Porch and rear uncovered deck (2.90m x 3.66m). |
| Neighbourhood | BRITANNIA YOUNGSTOWN |
| Ward | Nakota Isga Ward |
| Neighbourhood Classification | Redeveloping |
| Legal Description | Plan 1820249 Blk 4 Lot 3B |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2017-12-01 Permit Type: Minor Development Permit Permit Class: Permitted Development Status: Approved Job Description: To demolish a Single Detached House and Accessory building (detached Garage). Neighbourhood: BRITANNIA YOUNGSTOWN Ward: Ward 1 |
Property Assessments
15765 106a Avenue Nw is a property in the neighborhood of Britannia Youngstown in Nakota Isga assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #11012036. The property was built in 2020. The total assessed value is $495,500. The legal description includes Plan: 1820249 Block: 4 Lot: 3B.
Property Information
| Account Number | 11012036 |
|---|---|
| Address | 15765 106a Avenue Nw |
| Suite | - |
| House | 15765 |
| Street Name | 106A AVENUE NW |
| Neighbourhood | BRITANNIA YOUNGSTOWN (4060) |
| Ward | Nakota Isga |
| Assessed Value | $495,500 |
| Year Built | 2020 |
| Lot Size | 301.798 |
| Gross Area | 150 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 1820249 Block: 4 Lot: 3B |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | $424,500 | 0.00% | 301.7980 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $424,500 | 0.00% | 301.7980 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $426,500 | 0.47% | 301.7980 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $422,000 | -1.06% | 302 | RESIDENTIAL - 100% |
Other Records
Account#: 10921202 Year Built: 2020 Lot Size: 604 Neighbourhood: BRITANNIA YOUNGSTOWN Zoning: RF1 Legal Description: Plan: 1820249 Block: 4 Lot: 3A / Plan: 1820249 Block: 4 Lot: 3B |
Assessed Value: $227,000 Account#: 1401199 Year Built: 1954 Lot Size: 604 Neighbourhood: BRITANNIA YOUNGSTOWN Zoning: RF1 Legal Description: Plan: 5375HW Block: 4 Lot: 3 |