GRASSMASTERS LAWN MAINTENANCE LTD., incorporated in 2021, locates at 15205 49A STREET NW. 15205 49a Street Nw, built in 2003, was assessed at $478,000. 15205 49a Street Northwest locates in the neighbourhood of Miller, within the Dene Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 15205 49A Street Northwest, Edmonton, AB T5Y 3C2 |
|---|---|
| Street Number | 15205 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 49A STREET NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 1103 To 15230 (Totally 300) |
| Neighbourhood | Miller |
| Ward | Dene |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T5Y 3C2 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Alberta Corporations
GRASSMASTERS LAWN MAINTENANCE LTD. was incorporated in 2021 with Corporate Registry, Service Alberta. The corporation number is 2023290717.The registered office location is at 15205 49a Street Nw, Edmonton, AB T5Y 3C2.
Corporation Information
| Corporation Number | 2023290717 |
|---|---|
| Corporation Name | GRASSMASTERS LAWN MAINTENANCE LTD. |
| Corporation Type | Named Alberta Corporation |
| Address | 15205 49a Street Nw Edmonton AB T5Y 3C2 |
| Corporation Action | Incorporated |
| Action Date | 2021-03-03 |
| Record Date | 2021-04-15 |
Property Assessments
15205 49a Street Nw is a property in the neighborhood of Miller in Dene assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #9998357. The property was built in 2003. The total assessed value is $478,000. The legal description includes Plan: 0225053 Block: 15 Lot: 8.
Property Information
| Account Number | 9998357 |
|---|---|
| Address | 15205 49a Street Nw |
| Suite | - |
| House | 15205 |
| Street Name | 49A STREET NW |
| Neighbourhood | MILLER (2541) |
| Ward | Dene |
| Assessed Value | $478,000 |
| Year Built | 2003 |
| Lot Size | 476.02 |
| Gross Area | 153.3 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 0225053 Block: 15 Lot: 8 |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $402,000 | 0.00% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $420,500 | 4.60% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $431,000 | 2.50% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $447,000 | 3.71% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $456,500 | 2.13% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $452,500 | -0.88% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $436,000 | -3.65% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $430,000 | -1.38% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $419,000 | -2.56% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $392,000 | -6.44% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $424,000 | 8.16% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $440,000 | 3.77% | 476.0200 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $443,500 | 0.80% | 476 | RESIDENTIAL - 100% |