VOTARY VENTURES CORPORATION, incorporated in 2012, locates at 13313 106A AVE NW. A development permit was issued in 2025 for 13313 - 106a Avenue Nw, and the permit type is Major Development Permit - Discretionary Development. 13313 106a Avenue Nw, built in 1953, was assessed at $591,000. 13313 106a Avenue Northwest locates in the neighbourhood of Glenora, within the Nakota Isga Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 13313 106A Avenue Northwest, Edmonton, AB T5N 1C3 |
|---|---|
| Street Number | 13313 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 106A AVENUE NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 4603 To 18830 (Totally 453) |
| Neighbourhood | Glenora |
| Ward | Nakota Isga |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T5N 1C3 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Alberta Corporations
VOTARY VENTURES CORPORATION was incorporated in 2012 with Corporate Registry, Service Alberta. The corporation number is 2016771947.The registered office location is at 13313 106a Ave Nw, Edmonton, AB T5N 1C3.
Corporation Information
| Corporation Number | 2016771947 |
|---|---|
| Corporation Name | VOTARY VENTURES CORPORATION |
| Corporation Type | Named Alberta Corporation |
| Address | 13313 106a Ave Nw Edmonton AB T5N 1C3 |
| Corporation Action | Incorporated |
| Action Date | 2012-05-10 |
| Record Date | 2012-06-15 |
Development Permits
Development Permit #1-5241806288570 (Major Development Permit) was issued on September 9, 2025 at 13313 - 106a Avenue Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Discretionary Development. The permit status is Approved. The job proposed was: To change the use of a Single Detached House to a Child Care Service (for up to 35 children)..
Permit Information
| Permit Address | 13313 - 106A AVENUE NW |
|---|---|
| Permit Date | 2025-09-09 |
| Permit Type | Major Development Permit |
| Permit Class | Discretionary Development |
| Status | Approved |
| Job Description | To change the use of a Single Detached House to a Child Care Service (for up to 35 children). |
| Neighbourhood | GLENORA |
| Ward | Nakota Isga Ward |
| Neighbourhood Classification | Redeveloping |
| Legal Description | Plan 4677HW Blk 61A Lot 3 |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 1 |
Property Assessments
13313 106a Avenue Nw is a property in the neighborhood of Glenora in Nakota Isga assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #2633329. The property was built in 1953. The total assessed value is $591,000. The legal description includes Plan: 4677HW Block: 61A Lot: 3.
Property Information
| Account Number | 2633329 |
|---|---|
| Address | 13313 106a Avenue Nw |
| Suite | - |
| House | 13313 |
| Street Name | 106A AVENUE NW |
| Neighbourhood | GLENORA (3200) |
| Ward | Nakota Isga |
| Assessed Value | $591,000 |
| Year Built | 1953 |
| Lot Size | 1054.96 |
| Gross Area | 134.66 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 4677HW Block: 61A Lot: 3 |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $502,500 | 0.00% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $495,000 | -1.49% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $508,000 | 2.63% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $536,500 | 5.61% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $541,500 | 0.93% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $520,000 | -3.97% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $555,500 | 6.83% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $550,500 | -0.90% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $600,500 | 9.08% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $544,500 | -9.33% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $565,000 | 3.76% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $590,000 | 4.42% | 1054.9600 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $589,500 | -0.08% | 1055 | RESIDENTIAL - 100% |