1923591 ALBERTA LTD., incorporated in 2015, locates at 1307 BARNES CLOSE SW. 1307 Barnes Close Sw, built in 2001, was assessed at $558,500. 1307 Barnes Close Southwest locates in the neighbourhood of Blackmud Creek, within the Ipiihkoohkanipiaohtsi Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 1307 Barnes Close Southwest, Edmonton, AB T6W 1G6 |
|---|---|
| Street Number | 1307 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | BARNES CLOSE SOUTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | SOUTHWEST |
| Street Number Range | From 1303 To 1322 (Totally 18) |
| Neighbourhood | Blackmud Creek |
| Ward | Ipiihkoohkanipiaohtsi |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6W 1G6 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Alberta Corporations
1923591 ALBERTA LTD. was incorporated in 2015 with Corporate Registry, Service Alberta. The corporation number is 2019235916.The registered office location is at 1307 Barnes Close Sw, Edmonton, AB T6W 1G6.
Corporation Information
| Corporation Number | 2019235916 |
|---|---|
| Corporation Name | 1923591 ALBERTA LTD. |
| Corporation Type | Numbered Alberta Corporation |
| Address | 1307 Barnes Close Sw Edmonton AB T6W 1G6 |
| Corporation Action | Incorporated |
| Action Date | 2015-09-29 |
| Record Date | 2015-10-31 |
Property Assessments
1307 Barnes Close Sw is a property in the neighborhood of Blackmud Creek in Ipiihkoohkanipiaohtsi assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #9989254. The property was built in 2001. The total assessed value is $558,500. The legal description includes Plan: 0122767 Block: 4 Lot: 74.
Property Information
| Account Number | 9989254 |
|---|---|
| Address | 1307 Barnes Close Sw |
| Suite | - |
| House | 1307 |
| Street Name | BARNES CLOSE SW |
| Neighbourhood | BLACKMUD CREEK (5453) |
| Ward | Ipiihkoohkanipiaohtsi |
| Assessed Value | $558,500 |
| Year Built | 2001 |
| Lot Size | 464.603 |
| Gross Area | 193.8 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 0122767 Block: 4 Lot: 74 |
| Zoning | RSF |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $473,500 | 0.00% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $473,000 | -0.11% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $482,500 | 2.01% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $527,500 | 9.33% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $523,500 | -0.76% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $498,500 | -4.78% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $500,500 | 0.40% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $494,500 | -1.20% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $477,500 | -3.44% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $457,000 | -4.29% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $476,500 | 4.27% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $506,000 | 6.19% | 464.6030 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $533,000 | 5.34% | 465 | RESIDENTIAL - 100% |