12949 162a Avenue Nw, built in 2004, was assessed at $458,000. 12949 162a Avenue Northwest locates in the neighbourhood of Oxford, within the Anirniq Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 12949 162A Avenue Northwest, Edmonton, AB T6V 1T1 |
|---|---|
| Street Number | 12949 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 162A AVENUE NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 4505 To 13753 (Totally 439) |
| Neighbourhood | Oxford |
| Ward | Anirniq |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6V 1T1 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Property Assessments
12949 162a Avenue Nw is a property in the neighborhood of Oxford in Anirniq assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #10005528. The property was built in 2004. The total assessed value is $458,000. The legal description includes Plan: 0320648 Block: 11 Lot: 21.
Property Information
| Account Number | 10005528 |
|---|---|
| Address | 12949 162a Avenue Nw |
| Suite | - |
| House | 12949 |
| Street Name | 162A AVENUE NW |
| Neighbourhood | OXFORD (3320) |
| Ward | Anirniq |
| Assessed Value | $458,000 |
| Year Built | 2004 |
| Lot Size | 368.382 |
| Gross Area | 170.3 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 0320648 Block: 11 Lot: 21 |
| Zoning | RSF |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $393,000 | 0.00% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $396,000 | 0.76% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $407,000 | 2.78% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $417,500 | 2.58% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $424,000 | 1.56% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $414,000 | -2.36% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $411,500 | -0.60% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $408,000 | -0.85% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $395,500 | -3.06% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $396,500 | 0.25% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $407,500 | 2.77% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $422,500 | 3.68% | 368.3820 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $425,000 | 0.59% | 368 | RESIDENTIAL - 100% |