A building permit was issued in 2022 for 11506 - 123 Street Nw, and the permit type is Home Improvement - Single Detached House (110). A development permit was issued in 2022 for 11506 - 123 Street Nw, and the permit type is Minor Development Permit - Permitted Development. 11506 123 Street Nw, built in 2022, was assessed at $698,000. 11506 123 Street Northwest locates in the neighbourhood of Inglewood, within the Anirniq Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 11506 123 STREET NORTHWEST, Edmonton, AB |
|---|---|
| Street Number | 11506 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 123 STREET NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 2803 To 17176 (Totally 820) |
| Neighbourhood | Inglewood |
| Ward | Anirniq |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | - |
| Administrative Area | Halton Regional Municipality Alberta |
| Unit List | SUITE BSMT |
Building Permits
Building Permit #5-406952174 (Home Improvement) was issued on February 9, 2022 at 11506 - 123 Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The job proposed was: To construct an Accessory building (detached Garage, 5.79m x 6.10m)..
Permit Information
| Permit Date | 2022-02-09 |
|---|---|
| Permit Address | 11506 - 123 STREET NW |
| Neighbourhood | INGLEWOOD |
| Permit Type | Home Improvement |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | - |
| Construction Value | - |
| Units Added | - |
| Floor Area | - |
| Legal Description | Plan 2122946 Blk 27 Lot 2A |
| Zoning | - |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2022-02-01 Permit Type: Single, Semi-detached & Rowhousing Building Type: Single Detached House (110) Work Type: (01) Building - New Construction Value: $223,200 Floor Area: 1860 Units Added: 2 Job Description: To construct a Single Detached House with Unenclosed Front Porch, fireplace and to develop a Secondary Suite in the Basement. 2 bedrooms, 1 bathroom, 1 living room, 1 laundry closet, 1 kitchen and 1 mechanical room. |
Permit: 2021-08-11 Permit Type: Home Improvement Building Type: Single Detached House (110) Job Description: To demolish a Single Detached House and Accessory building (detached Garage). |
Development Permits
Development Permit #1-5271836998595 (Minor Development Permit) was issued on January 21, 2022 at 11506 - 123 Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Permitted Development. The permit status is Approved. The job proposed was: To construct a Single Detached House with Unenclosed Front Porch, fireplace and to develop a Secondary Suite in the Basement..
Permit Information
| Permit Address | 11506 - 123 STREET NW |
|---|---|
| Permit Date | 2022-01-21 |
| Permit Type | Minor Development Permit |
| Permit Class | Permitted Development |
| Status | Approved |
| Job Description | To construct a Single Detached House with Unenclosed Front Porch, fireplace and to develop a Secondary Suite in the Basement. |
| Neighbourhood | INGLEWOOD |
| Ward | Anirniq Ward |
| Neighbourhood Classification | Redeveloping |
| Legal Description | Plan 2122946 Blk 27 Lot 2A |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 2 |
Other Records
Permit Type: Minor Development Permit Status: Other Job Description: To construct a Single Detached House. Neighbourhood: INGLEWOOD Ward: Anirniq Ward |
Property Assessments
11506 123 Street Nw is a property in the neighborhood of Inglewood in Anirniq assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #11049468. The property was built in 2022. The total assessed value is $698,000. The legal description includes Plan: 2122946 Block: 27 Lot: 2A.
Property Information
| Account Number | 11049468 |
|---|---|
| Address | 11506 123 Street Nw |
| Suite | - |
| House | 11506 |
| Street Name | 123 STREET NW |
| Neighbourhood | INGLEWOOD (3240) |
| Ward | Anirniq |
| Assessed Value | $698,000 |
| Year Built | 2022 |
| Lot Size | 348.43 |
| Gross Area | 172.3 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 2122946 Block: 27 Lot: 2A |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2022 | $182,500 | 0.00% | 348.4300 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $658,500 | 260.82% | 348.4300 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $640,500 | -2.73% | 348 | RESIDENTIAL - 100% |
Other Records
Account#: 2769255 Year Built: 1928 Lot Size: 696 Neighbourhood: INGLEWOOD Zoning: RF3 Legal Description: Plan: RN46 Block: 27 Lot: 2 |