Burns Residence, constructed in 1911, is designated as Municipal Historic Resource in the Small Scale Residential Zone. A building permit was issued in 2018 for 11236 - 95a Street Nw, and the permit type is Other Miscellaneous Building - Single Detached House (110) - (03) Exterior Alterations. A development permit was issued in 2018 for 11236 - 95a Street Nw, and the permit type is Minor Development Permit - Discretionary Development. 11236 95a Street Nw, built in 1914, was assessed at $253,500. 11236 95a Street Northwest locates in the neighbourhood of Alberta Avenue, within the Métis Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 11236 95A Street Northwest, Edmonton, AB T5G 1N8 |
|---|---|
| Street Number | 11236 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 95A STREET NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 6212 To 17415 (Totally 454) |
| Neighbourhood | Alberta Avenue |
| Ward | Métis |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T5G 1N8 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | SUITE 2, SUITE 3 |
Historic Resources
Burns Residence is a historic site at 11236 95A STREET NW in the neighbourhood of Alberta Avenue of Edmonton. The zoning code is RS: Small Scale Residential Zone.
Resource Information
| Resource Name | Burns Residence |
|---|---|
| Address | 11236 95a Street Nw |
| Designation Type | Municipal Historic Resource |
| Zoning Code | RS |
| Zoning | Small Scale Residential Zone |
| Neighbourhood | Alberta Avenue |
| Ward | Métis |
| Construction Year | 1911 |
Building Permits
Building Permit #1-278484490 (Other Miscellaneous Building) was issued on May 25, 2018 at 11236 - 95a Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The work type is (03) Exterior Alterations. The construction value was about $45,000. The job proposed was: To construct exterior and interior alterations to a Single Detached House (Burns Residence) (repair, waterproof, weeping tile, and sump pump the foundation and repair existing front veranda, and replace the rear porch, and replace basement telepost)..
Permit Information
| Permit Date | 2018-05-25 |
|---|---|
| Permit Address | 11236 - 95A STREET NW |
| Neighbourhood | ALBERTA AVENUE |
| Permit Type | Other Miscellaneous Building |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | (03) Exterior Alterations |
| Construction Value | $45,000 |
| Units Added | - |
| Floor Area | - |
| Legal Description | Plan RN43 Blk 14 Lot 22 |
| Zoning | RF3 |
| Land Parcel Count | 1 |
Development Permits
Development Permit #0-50051181490908 (Minor Development Permit) was issued on May 10, 2018 at 11236 - 95a Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Discretionary Development. The permit status is Approved. The job proposed was: To construct exterior and interior alterations to a Single Detached House (Burns Residence) (repair basement and foundation, repair existing Unenclosed Front Porch, and replace the rear porch)..
Permit Information
| Permit Address | 11236 - 95A STREET NW |
|---|---|
| Permit Date | 2018-05-10 |
| Permit Type | Minor Development Permit |
| Permit Class | Discretionary Development |
| Status | Approved |
| Job Description | To construct exterior and interior alterations to a Single Detached House (Burns Residence) (repair basement and foundation, repair existing Unenclosed Front Porch, and replace the rear porch). |
| Neighbourhood | ALBERTA AVENUE |
| Ward | Métis Ward |
| Neighbourhood Classification | Redeveloping |
| Legal Description | Plan RN43 Blk 14 Lot 22 |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 1 |
Property Assessments
11236 95a Street Nw is a property in the neighborhood of Alberta Avenue in Métis assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #4049607. The property was built in 1914. The total assessed value is $253,500. The legal description includes Plan: RN43 Block: 14 Lot: 22.
Property Information
| Account Number | 4049607 |
|---|---|
| Address | 11236 95a Street Nw |
| Suite | - |
| House | 11236 |
| Street Name | 95A STREET NW |
| Neighbourhood | ALBERTA AVENUE (1010) |
| Ward | Métis |
| Assessed Value | $253,500 |
| Year Built | 1914 |
| Lot Size | 367.779 |
| Gross Area | 146.48 |
| Garage | N |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: RN43 Block: 14 Lot: 22 |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $223,000 | 0.00% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $237,500 | 6.50% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $251,500 | 5.89% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $249,000 | -0.99% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $245,500 | -1.41% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $251,500 | 2.44% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $242,500 | -3.58% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $243,000 | 0.21% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $226,000 | -7.00% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $229,500 | 1.55% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $244,500 | 6.54% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $295,500 | 20.86% | 367.7790 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $236,500 | -19.97% | 368 | RESIDENTIAL - 100% |