2435349 ALBERTA LTD., incorporated in 2022, locates at 10544 40A AVE NW. A building permit was issued in 2009 for Bsmt, 10544 - 40a Avenue Nw, and the permit type is Other Miscellaneous Building - Single Detached House (110) - (07) Add Suites to Single Dwelling. 10544 40a Avenue Nw, built in 1989, was assessed at $470,000. 10544 40a Avenue Northwest locates in the neighbourhood of Duggan, within the papastew Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 10544 40A Avenue Northwest, Edmonton, AB T6J 6L4 |
|---|---|
| Street Number | 10544 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 40A AVENUE NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 203 To 10935 (Totally 106) |
| Neighbourhood | Duggan |
| Ward | papastew |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6J 6L4 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Alberta Corporations
2435349 ALBERTA LTD. was incorporated in 2022 with Corporate Registry, Service Alberta. The corporation number is 2024353498.The registered office location is at 10544 40a Ave Nw, Edmonton, AB T6J 6L4.
Corporation Information
| Corporation Number | 2024353498 |
|---|---|
| Corporation Name | 2435349 ALBERTA LTD. |
| Corporation Type | Numbered Alberta Corporation |
| Address | 10544 40a Ave Nw Edmonton AB T6J 6L4 |
| Corporation Action | Incorporated |
| Action Date | 2022-06-01 |
| Record Date | 2022-07-15 |
Building Permits
Building Permit #1-87250245 (Other Miscellaneous Building) was issued on August 31, 2009 at Bsmt, 10544 - 40a Avenue Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The work type is (07) Add Suites to Single Dwelling. The construction value was about $27,000. The job proposed was: To develop a Secondary Suite..
Permit Information
| Permit Date | 2009-08-31 |
|---|---|
| Permit Address | BSMT, 10544 - 40A AVENUE NW |
| Neighbourhood | DUGGAN |
| Permit Type | Other Miscellaneous Building |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | (07) Add Suites to Single Dwelling |
| Construction Value | $27,000 |
| Units Added | 1 |
| Floor Area | 1100 |
| Legal Description | Plan 8421923 Blk 34 Lot 52 |
| Zoning | RF1 |
| Land Parcel Count | 1 |
Property Assessments
10544 40a Avenue Nw is a property in the neighborhood of Duggan in papastew assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #3028792. The property was built in 1989. The total assessed value is $470,000. The legal description includes Plan: 8421923 Block: 34 Lot: 52.
Property Information
| Account Number | 3028792 |
|---|---|
| Address | 10544 40a Avenue Nw |
| Suite | - |
| House | 10544 |
| Street Name | 40A AVENUE NW |
| Neighbourhood | DUGGAN (5160) |
| Ward | papastew |
| Assessed Value | $470,000 |
| Year Built | 1989 |
| Lot Size | 1058.602 |
| Gross Area | 170.68 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 8421923 Block: 34 Lot: 52 |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | $455,000 | 0.00% | 1061.3120 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2013 | $451,000 | -0.88% | 1061.3120 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2014 | $482,000 | 6.87% | 1061.3120 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2015 | $495,500 | 2.80% | 1061.3120 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2016 | $498,000 | 0.50% | 1061.3120 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2017 | $479,500 | -3.71% | 1058.6020 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2018 | $484,000 | 0.94% | 1058.6020 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2019 | $475,500 | -1.76% | 1058.6020 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $491,000 | 3.26% | 1058.6020 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $444,000 | -9.57% | 1058.6020 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $411,000 | -7.43% | 1058.6020 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $466,500 | 13.50% | 1058.6020 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $457,500 | -1.93% | 1059 | RESIDENTIAL - 100% |