A building permit was issued in 2018 for 10325 - 77 Street Nw, and the permit type is Single, Semi-detached & Rowhousing - Single Detached House (110) - (01) Building - New. A development permit was issued in 2018 for 10325 - 77 Street Nw, and the permit type is Accessory Building Combo Permit - Class A. 10325 77 Street Nw, built in 2018, was assessed at $851,500. 10325 77 Street Northwest locates in the neighbourhood of Forest Heights, within the Métis Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 10325 77 Street Northwest, Edmonton, AB T6A 3C4 |
|---|---|
| Street Number | 10325 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 77 STREET NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 1004 To 18143 (Totally 739) |
| Neighbourhood | Forest Heights |
| Ward | Métis |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6A 3C4 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | SUITE BSMT |
Building Permits
Building Permit #1-278930052 (Single, Semi-detached & Rowhousing) was issued on October 29, 2018 at 10325 - 77 Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The building type is Single Detached House (110). The work type is (01) Building - New. The construction value was about $265,560. The job proposed was: To construct a Single Detached House with rear uncovered deck, Secondary Suite in the Basement, and Unenclosed Front Porch..
Permit Information
| Permit Date | 2018-10-29 |
|---|---|
| Permit Address | 10325 - 77 STREET NW |
| Neighbourhood | FOREST HEIGHTS |
| Permit Type | Single, Semi-detached & Rowhousing |
| Building Type | Single Detached House (110) |
| Work Type | (01) Building - New |
| Construction Value | $265,560 |
| Units Added | 2 |
| Floor Area | 2213 |
| Legal Description | Plan 5515AE Blk 11 Lot 7 |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 1 |
Other Records
Permit: 2018-10-29 Permit Type: Accessory Building Combination Building Type: Detached Garage (010) Work Type: (01) New Construction Value: $5,823 Job Description: To construct an Accessory Building (rear detached Garage 5.94m x 7.92m) |
Permit: 2018-05-02 Permit Type: Other Miscellaneous Building Building Type: Single Detached House (110) Work Type: (99) Demolition Construction Value: $1,000 Units Added: -1 Job Description: To demolish a Single Detached House. |
Development Permits
Development Permit #5-14191991936470 (Accessory Building Combo Permit) was issued on October 29, 2018 at 10325 - 77 Street Nw by Edmonton Urban Planning & Economy Department. The permit class is Class A. The permit status is Approved. The job proposed was: To construct an Accessory Building (rear detached Garage 5.94m x 7.92m).
Permit Information
| Permit Address | 10325 - 77 STREET NW |
|---|---|
| Permit Date | 2018-10-29 |
| Permit Type | Accessory Building Combo Permit |
| Permit Class | Class A |
| Status | Approved |
| Job Description | To construct an Accessory Building (rear detached Garage 5.94m x 7.92m) |
| Neighbourhood | FOREST HEIGHTS |
| Ward | Métis Ward |
| Neighbourhood Classification | Redeveloping |
| Legal Description | Plan 5515AE Blk 11 Lot 7 |
| Zoning | RS |
| Land Parcel Count | 2 |
Other Records
Permit: 2018-08-09 Permit Type: Minor Development Permit Permit Class: Permitted Development Status: Approved Job Description: To construct a Single Detached House with rear uncovered deck, Secondary Suite in the Basement, and Unenclosed Front Porch. Neighbourhood: FOREST HEIGHTS Ward: Métis Ward |
Permit: 2018-04-16 Permit Type: Minor Development Permit Permit Class: Permitted Development Status: Approved Job Description: To demolish a Single Detached House. Neighbourhood: FOREST HEIGHTS Ward: Ward 8 |
Property Assessments
10325 77 Street Nw is a property in the neighborhood of Forest Heights in Métis assessed by the City of Edmonton. The Account Number is #10885076. The property was built in 2018. The total assessed value is $851,500. The legal description includes Plan: 5515AE Block: 11 Lot: 7.
Property Information
| Account Number | 10885076 |
|---|---|
| Address | 10325 77 Street Nw |
| Suite | - |
| House | 10325 |
| Street Name | 77 STREET NW |
| Neighbourhood | FOREST HEIGHTS (6230) |
| Ward | Métis |
| Assessed Value | $851,500 |
| Year Built | 2018 |
| Lot Size | 392.916 |
| Gross Area | 211.3 |
| Garage | Y |
| Property Class | RESIDENTIAL - 100% |
| Legal Description | Plan: 5515AE Block: 11 Lot: 7 |
| Zoning | RS |
Property Assessment History
| Year | Assessed Value | Increase | Lot Size | Class |
|---|---|---|---|---|
| 2019 | $736,000 | 0.00% | 392.9160 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2020 | $761,000 | 3.40% | 392.9160 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2021 | $726,000 | -4.60% | 392.9160 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2022 | $750,000 | 3.31% | 392.9160 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2023 | $772,000 | 2.93% | 392.9160 | RESIDENTIAL - 100% |
| 2024 | $782,000 | 1.30% | 393 | RESIDENTIAL - 100% |
Other Records
Assessed Value: $340,500 Account#: 8526733 Year Built: 1949 Lot Size: 785 Neighbourhood: FOREST HEIGHTS Zoning: RF3 Legal Description: Plan: 5515AE Block: 11 Lot: 7 / Plan: 5515AE Block: 11 Lot: 8 |