Fulton Place Elementary School and Portables, constructed in 1961, is designated as Inventory of Historic Resources in the Urban Facilities Zone. Saving Grace Medical Academy Ltd. at 10310 56 Street Nw is one of all other schools and instruction (commercial school for first aid and safety training). SAVING GRACE MEDICAL ACADEMY LTD. is a commercial school business licenced in the City of Edmonton. The licence was issued on January 2, 2024 with licence number #365600413-002 and expiration date on January 21, 2025. The registered business location is at 10310 56 Street Nw, in the neighborhood of Fulton Place, in the ward of Métis. The status of the licence is issued. Caregivers Alberta is a point of interest located at 10310 56 Street Northwest, with business number (780) 453-5088. Fraud Hunters Canada - Fraud Investigations was federally incorporated in 2022, at 10310 56 Street Northwest directed by Jason Ramon Tschetter. 10310 56 Street Northwest locates in the neighbourhood of Fulton Place, within the Métis Ward, in Edmonton.
Address Information
| Full Address | 10310 56 Street Northwest, Edmonton, AB T6A 3X9 |
|---|---|
| Street Number | 10310 |
| Street Number Suffix List | - |
| Street Name | 56 STREET NORTHWEST |
| Street Type | - |
| Street Direction | NORTHWEST |
| Street Number Range | From 1004 To 17539 (Totally 655) |
| Neighbourhood | Fulton Place |
| Ward | Métis |
| School Division | - |
| Locality | Edmonton |
| Postal Code | T6A 3X9 |
| Administrative Area | Division No. 11 Alberta |
| Unit List | - |
Historic Resources
Fulton Place Elementary School and Portables is a historic site at 10310 56 Street NW in the neighbourhood of Fulton Place of Edmonton. The zoning code is UF: Urban Facilities Zone.
Resource Information
| Resource Name | Fulton Place Elementary School and Portables |
|---|---|
| Address | 10310 56 Street NW |
| Designation Type | Inventory of Historic Resources |
| Zoning Code | UF |
| Zoning | Urban Facilities Zone |
| Neighbourhood | Fulton Place |
| Ward | Métis |
| Construction Year | 1961 |
Business Census
SAVING GRACE MEDICAL ACADEMY LTD. is a business in the sector of Educational services in the City of Edmonton. The business is located at 10310 56 Street Nw, T6A 2J2, in the neighborhood of FULTON PLACE, in the ward of Métis. The business is in the industry of All other schools and instruction. The NAICS (North American Industry Classification System) code is 611690: All other schools and instruction. The business description is commercial school for first aid and safety training.
Business Information
| Business Name | SAVING GRACE MEDICAL ACADEMY LTD. |
|---|---|
| Address | 10310 56 Street Nw T6A 2J2 |
| Website | - |
| Establishment Year | - |
| Export | No |
| Hybrid Work | - |
| Service Or Goods | Services |
| Business Description | commercial school for first aid and safety training |
| Sectors | 61: Educational services |
| Subsectors | 611: Educational services |
| Industry Group | 6116: Other schools and instruction |
| Industries | 61169: All other schools and instruction |
| NAICS | 611690: All other schools and instruction |
| Neighbourhood | FULTON PLACE (6240) |
| Ward | Métis |
| Business Improvement Area | - |
| Planning District | Southeast |
| Survey Year | 2024 |
| Last Edited Date | 2024-11-13 |
Property Assessment Information
| Account Number | 9044306 |
|---|---|
| Address | 10310 56 Street Nw Edmonton |
| Ward | Métis |
| Neighbourhood | FULTON PLACE |
| Assessed Value | $6,679,000 |
| Year Built | 1977 |
Business Licences
SAVING GRACE MEDICAL ACADEMY LTD. is a commercial school business licenced in the City of Edmonton. The licence was issued on January 2, 2024 with licence number #365600413-002 and expiration date on January 21, 2025. The registered business location is at 10310 56 Street Nw, in the neighborhood of Fulton Place, in the ward of Métis. The status of the licence is issued.
Business Information
| Licence Number | 365600413-002 |
|---|---|
| Trade Name | SAVING GRACE MEDICAL ACADEMY LTD. |
| Legal Name | - |
| Address | 10310 56 Street Nw |
| Category | Commercial School |
| Status | Issued |
| Issue Date | 2024-01-02 |
| Expiry Date | 2025-01-21 |
| Business Improvement Area | - |
| Ward | Métis |
| Neighbourhood | Fulton Place (6240) |
Licence History
Trade Name: SAVING GRACE MEDICAL ACADEMY LTD. Category: Commercial School Neighbourhood: Fulton Place Issue: 2024-01-02 Expiry: 2025-01-21 |
Trade Name: SAVING GRACE MEDICAL ACADEMY LTD. Category: Commercial Schools Neighbourhood: Fulton Place Issue: 2021-01-22 Expiry: 2022-01-21 |
Property Assessment Information
| Account Number | 9044306 |
|---|---|
| Address | 10310 56 Street Nw Edmonton |
| Ward | Métis |
| Neighbourhood | FULTON PLACE |
| Assessed Value | $6,679,000 |
| Year Built | 1977 |
Places
Caregivers Alberta is listed as a point of interest business with phone number (780) 453-5088, located at 10310 56 St NW, Edmonton, AB T6A 2J2, Canada.
Place Information
| Place Name | Caregivers Alberta |
|---|---|
| Type | Point Of Interest |
| Rating | 0.00 |
| Telephone | (780) 453-5088 |
| Full Address | 10310 56 St NW, Edmonton, AB T6A 2J2, Canada |
| Neighborhood | Fulton Place |
Federal Corporations
Fraud Hunters Canada - Fraud Investigations (Corporation #13896188) was incorporated on March 25, 2022 with Corporations Canada.The registered office location is at 10310 56 Street Northwest, Edmonton, AB T6A 2J2. Corporate directors include Jason Ramon Tschetter.
Corporation Information
| ID | 13896188 |
|---|---|
| Business Number | 737440107 |
| Current Name | Fraud Hunters Canada - Fraud Investigations |
| Other Name | - |
| Care Of | - |
| Address | 10310 56 Street Northwest Edmonton AB T6A 2J2 |
| Status | Active |
| Act | - |
| Incorporation Date | 2022-03-25 |
| Dissolution Date | - |
| Director Limits | 1-10 |
Directors
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jason Ramon Tschetter | 5102 53 Ave, Camrose AB T4V 0Y4, Canada |